Yüksek Lisans

Almanya’da Yüksek Lisans

Almanya’da yüksek lisans 2 yıl sürer. İngilizce program sayısı Bachelor’a göre çok daha fazladır.

Almanya’da Yüksek Lisans Başvuru ve Kabul Şartlar

• Üniversite – Lisans Mezunu Olmak

Almanya’da yüksek lisans başvurusu yapmak için öncelikle üniversite mezunu olmak gerekmektedir. Ayrıca başvuru yapacağınız lisans programı, mezun olduğunuz bölüm ile alakalı olmalıdır.

• Almanya’da Yüksek Lisans için Not Ortalaması

Türkiye’deki not sistemine göre; 3.0 ve üzerindeki mezuniyet not ortalaması (GPA), Almanya yüksek lisans başvurusu yapabilmeniz için yeterlidir.

• Almanya’da Yüksek Lisans için Gerekli Almanca Seviyesi

Almanya’da Almanca dilinde yüksek lisans eğitimi alacak kişiler en az C1 seviyesinde Almanca dil bilgisne sahip olmalıdır. Öğrenciler; TestDAF, Goethe, ÖSD, TELC gibi Alman üniversitelerinin kabul ettiği dil sınavları ile dil seviyelerini kanıtlamalıdır.

• Almanya’da Yüksek Lisans için Gerekli İngilizce Seviyesi

Almanya’da İngilizce dilinde yüksek lisans eğitimi alacak kişiler uluslararası kabul gören IELTS sınavından minimum 6.5, TOEFL testinden minimum 79 puan ya da kabul gören diğer sınavlardan dengi puan alma şartı vardır. Eğer lisans eğitiminizi %100 İngilizce olarak aldıysanız, birçok üniversiteye dil yeterlilik testi olmadan başvuru yapabilirsiniz.

Biz nasıl çalışıyoruz

DeutschlandTime olarak öğrencilerimize Almanya ve Alman üniversiteleri ile ilgili en güncel bilgileri sunmak istiyoruz. Bu sebepten dolayı Almanya’da belirli üniversitelerde okuyan veya mezun olmuş olup hala o şehirde yaşayan temsilcilerimiz sayesinde size en doğru ve en güncel bilgilere ulaşma imkanı sağlıyoruz.

Bize gönderdiğiniz tüm belgeler temsilcilerin erişebileceği bir havuza yükleniyor. Temsilcilerimiz bu belgeleri temsil ettikleri üniversiteye sunup kabul edilebilmeniz için gereken koşulları öğreniyor. Temsilcilerden gelen cevaplara göre ihtiyacınız olacak ek belgeleri temin etmenize yardımcı oluyoruz ve kabul alabileceğiniz üniversitelerin listesini çıkarıp size sunuyoruz.

Süreç Nasıl İlerliyor?

1) Kişi ile bir ön-görüşme yapılarak genel bilgilendirme yapılır. 

2) Kişi gerekli kriterleri sağlaması halinde, 2 tarafın anlaşmasıyla sözleşme imzalanır. 

3) Kişinin evrakları havuza yüklenir. 

4) Kişi için uygun olan üniversitelerin temsilcileri üniversiteler ve kabul şartları ile ilgili bilgi vermek için kişiyle Zoom üzerinden toplantı yapıp kendi üniversitelerini ayrı ayrı tanıtırlar. 

5) Kişi seçmiş olduğu üniversitelere göre tercih listesi yapılır, başvuru işlemleri başlatılır. 

6) Kişinin kabul almış olduğu üniversite üzerine biz buradan vize işlemlerini başlatırken Almanya’daki temsilcisi kişi için uygun olan konaklama imkanlarını araştırır (temsilci bu arada kişiyi görüntülü arayarak konaklama alanlarını tanıtır). 

7) Vize ve konaklama süreci tamamlanmış olan kişi Almanya’da temsilcisi tarafından havaalanında karşılanır. 

8) Temsilcinin yardımıyla kişinin ihtiyaçları karşılanır ve resmi işlemleri tamamlanır (oturma izninin alınması, gıda, iletişim, şehrin tanıtılması, üniversitenin tanıtılması vb.)

 

Daha detaylı bilgi için veya farklı bir ülke için bizimle iletişime geçebilirsiniz.